Rozpoczęły się prace drogowe w najwyżej zlokalizowanej części sołectwa Bielkówko. Budowlańcy pojawili się na ulicy Górnej. Zmodernizowana zostanie również prostopadła do niej ulica Kolonia. Oba zadania powinny zostać ukończone w drugiej połowie listopada bieżącego roku. W ciągu dwóch lat na terenie gminy, z wykorzystaniem zewnętrznego dofinansowania, zmodernizowanych zostanie w sumie 15 odcinków dróg.

- Zarówno na ulicy Kolonia, jak i na Górnej położona zostanie asfaltowa nawierzchnia – mówi Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów. – Ulica Górna zostanie zmodernizowana od miejsca, w którym kończą się obecnie płyty yomb do skrzyżowania z ulicą Kolonia i dalej do granicy gminy. Długość tego odcinka wynosi 675 metrów. Od wspomnianego skrzyżowania do miejsca przecięcia z ulicą Polną wyremontujemy natomiast ulicę Kolonia, której mieszkańcy od wielu lat narzekali na unoszący się kurz i nierówną nawierzchnię. Odcinek ulicy Kolonia, na którym położony zostanie asfalt liczy 815 metrów.  

Jak słyszymy, szerokość nowej jezdni wyniesie 5 metrów. Prace budowlane realizuje firma MTM S.A. z Gdyni.

- To ważna inwestycja nie tylko dla mieszkańców Bielkówka, ale również Lisewca, Ostróżek czy Pręgowa, którzy korzystają ze skrótu jadąc w kierunku Pruszcza Gdańskiego, Starogardu czy Obwodnicy Południowej – mówi Pan Piotr, mieszkaniec Bielkówka. – Natężenie ruchu jest tu naprawdę spore, a nawierzchnia wymagała regularnych remontów po bardziej intensywnych opadach deszczu. Podobnie zresztą, jak modernizowana w tym samym czasie ulica Polna w Bielkówku.

Równolegle prace drogowe prowadzone są na ulicy Polnej i przecinającej ją ulicy Kościelnej. To pierwszy etap zadania, w ramach którego asfaltowa nawierzchnia pojawi się na liczącym łącznie - wraz z pobliską pętlą autobusową -  około 500 metrów długości odcinku. Inwestycja powoduje tymczasowe utrudnienia w ruchu drogowym, a także przerwy w dostawach wody.

- Inwestycje drogowe to nie tylko układanie nowej nawierzchni, ale również prace ziemne i konieczność przebudowy wodociągów i innych przyłączy – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – To chwilowa uciążliwość. Po zakończeniu prac komfort jazdy ulicami Bielkówka ulegnie znacznej poprawie. Mieszkańcy to rozumieją i cierpliwie czekają na efekt końcowy tych długo oczekiwanych inwestycji.

Wszystkie wspomniane wyżej zadania uzyskały dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. To jednak nie jedyne zadania jakie prowadzone będą w naszej gminie dzięki środkom pozabudżetowym.

- Właśnie na teren budowy wprowadzany jest wykonawca prac jakie realizowane będą w centrum wsi Babidół – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Cały czas trwa też rozbudowa układu drogowego w Jankowie Gdańskim. Za chwilę ogłosimy tez przetarg na budowę nowych ulic w Kolbudach, Lublewie Gdańskim i Otominie. Działamy więc w wielu sołectwach jednocześnie. Nigdy w naszej gminie nie prowadzono tak wielu inwestycji drogowych jednocześnie. Rocznie budowano średnio jedną lub dwie drogi. W bieżącej kadencji samorządu, w ciągu zaledwie dwóch lat, zbudujemy 15 odcinków dróg, na które uzyskaliśmy dofinansowanie. Cały czas składamy też kolejne projekty. Poprawa komfortu jazdy na lokalnych ulicach to dla nas priorytet, choć nie zapominamy też o innych inwestycjach.