Od 15 stycznia br. planowane jest całkowite zamknięcie mostu w ciągu ulicy Przemysłowej w Kolbudach – poinformował wykonawca inwestycji zleconej przez Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim. Aktualnie trwa budowa objazdu, który połączy ulicę Przemysłową z drogą wojewódzką 221. Ten wiódł będzie ulicami Mostową, na której zmodernizowano kładkę oraz Reknicką. Z alternatywnego przejazdu skorzystać będą mogły jedynie pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 2,5 t.

Długość objazdu, na którym zamontowana zostanie sygnalizacja świetlna regulująca ruch wahadłowy, wyniesie około 200 metrów. W połowie odcinka zastosowano poszerzenie jezdni do 5 metrów, które umożliwi minięcie się pojazdów. Z uwagi na szerokość istniejącego pasa drogowego szerokość drogi na przeważającej części objazdu wyniesie 3 metry. Alternatywne połączenie ulicy Przemysłowej z DW221 – m.in. z uwagi na rozmiary tymczasowego obiektu mostowego - umożliwia przejazd jedynie pojazdom osobowym.

Tematem zamknięcia mostu interesują się nie tylko zmotoryzowani, ale również mieszkańcy Łapina, którzy na co dzień korzystają z komunikacji publicznej. Z wytyczonego objazdu nie będą mogły bowiem korzystać autobusy.

- Prowadzimy rozmowy i analizujemy możliwości rozwiązania tego problemu – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Mamy pewien pomysł. Myślę, że niebawem będziemy mogli poinformować o szczegółach. Zależy nam, aby wybrane rozwiązanie było możliwie najmniej odczuwalne dla pasażerów.

Samochody ciężarowe  kierowane będą natomiast przez Łapino Kartuskie i Przyjaźń do miejscowości Lniska i dalej ulicą Żukowską w kierunku Gdańska lub w stronę Żukowa.

- Zmiana organizacji ruchu będzie zapewne uciążliwa dla przedsiębiorstw zlokalizowanych przy ulicy Przemysłowej – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Odczują ją również gminne spółki oraz miejscowa straż pożarna, która na czas remontu będzie musiała m.in. zmienić lokalizację swoich pojazdów gaśniczych. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszą jednostką. Z uwagi na lokalizację miejsca, w którym prowadzone będą prace mamy niewielkie pole manewru.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim budowa mostu może potrwać od 5 do 6 miesięcy.

Komunikat Starostwa Powiatowego oraz projekt tymczasowej organizacji ruchu