Od 15 czerwca br. do 14 lipca br. trwa nabór wniosków do pierwszego w historii naszej gminy Budżetu Obywatelskiego. Do Urzędu Gminy Kolbudy wpływają już pierwsze zgłoszenia. Niestety wnoszone przez mieszkańców propozycje zawierają błędy i nie zawsze spełniają określone w regulaminie kryteria.

- W pierwszej, realizowanej właśnie edycji BO wartość jednego, zgłaszanego przez mieszkańców, projektu nie może przekraczać 115 tysięcy złotych – mówi Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów UG Kolbudy. – Tymczasem niektóre z wniosków, które już złożono przekraczają ten, ustalony w zarządzeniu Wójta Gminy Kolbudy, limit.

Jak słyszymy problemem pozostaje również kwestia własności gruntów, na których mieszkańcy chcieliby zrealizować projekt.

- Jeden z wniosków dotyczy np. budowy chodnika na terenie, którego właścicielem jest Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim – wyjaśnia Adam Babkiewicz. – Zgodnie z założeniami Budżetu Obywatelskiego inwestycje powinny być realizowane na terenie gminnym lub na gruncie, do dysponowania którym autorzy projektu posiadają stosowną zgodę właściciela.

Jak ustalić kwestię własności gruntu, na którym chcemy zrealizować inwestycję?

Wstępne informacje dotyczące własności gruntu uzyskać można w portalu internetowym https://gdanski.webewid.pl/e-uslugi/portal-mapowy

po kliknięciu w powyższy link wybieramy miejscowość (za pomocą myszki lub wpisując nazwę)

wybieramy konkretną lokalizację klikając w daną działkę

z menu po lewej stronie wybieramy „Analityczne”

zaznaczamy strukturę władania

Grunty zaznaczone kolorem grantowym stanowią własność Gminy Kolbudy

Jeżeli samorząd nie jest właścicielem danego terenu ustalenia kwestii własności dokonujemy za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim.

Powoływanie spółek i organizacja koncertów poza zakresem BO

Jak informują przedstawiciele urzędu w ramy budżetu obywatelskiego nie wpisują się również propozycje dotyczące powołania gminnych spółek, których rolą byłoby zarzadzanie konkretnym zakresem usług teleinformatycznych oraz infrastruktury. Zadanie to wykracza poza obszar zadań własnych gminy.

- Nie wszystkie grunty w obrębie gminy, które widzimy dookoła siebie są własnością naszego samorządu – mówi Adam Babkiewicz. – Nie na każdym terenie da się też zrealizować wnoszoną do budżetu obywatelskiego inwestycję. Zdarza się również, że autor wniosku zapomina o ważnym załączniku jakim jest Oświadczenie Mieszkańca Gminy Kolbudy. Ten formularz, podobnie jak pozostałe dostępny jest na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. Pamiętajmy również, że w ramach budżetu realizujemy inwestycje. Propozycja organizacji koncertu czy innego wydarzenia o charakterze kulturalnym czy sportowym nie wpisuje się w te ramy.

Przed złożeniem wniosku uważne czytajmy regulamin BO

W imieniu komisji, której rolą jest weryfikacja składanych wniosków zwracamy się do mieszkańców z prośbą, aby przed zgłoszeniem projektu szczegółowo zapoznali się z regulaminem i informacjami dotyczącymi kryteriów. Te w przejrzysty sposób opisane zostały na stronie dedykowanej Budżetowi Obywatelskiemu.

https://kolbudy.budzet-obywatelski.org/

Termin składania wniosków upływa 14 lipca. Do tego czasu autorzy zgłoszeń zawierających błędy maja czas na ich poprawienie lub uzupełnienie braków.

- Jesteśmy w kontakcie z wnioskodawcami i na bieżąco wskazujemy ewentualne kwestie wymagające poprawy czy uzupełnienia – informuje Adam Babkiewicz.