Jeszcze tylko do 30 września br. można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Czasu coraz mniej, a udzielenie odpowiedzi na pytania przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny jest naszym ustawowym obowiązkiem. Ci, którzy go nie wypełnią muszą się liczyć z konsekwencjami. Mieszkańców, którzy nie dokonali dotąd samospisu internetowego, bądź nie odpowiedzieli na pytania zadawane przez rachmistrza, zapraszamy w sobotę 25 września oraz w poniedziałek 27 września (w godzinach 9:00 – 17:00) do naszego mobilnego punktu spisowego w holu Gminnej Biblioteki Publicznej w Kolbudach.

Odwiedzając punkt spisowy należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz przygotować numery PESEL  domowników, których chcemy spisać.

W poniedziałek 20 września - dyżurujący w mobilnym punkcie w Kolbudach - pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego spisali sto osób. Do poniedziałku 20 września w spisie wzięło udział ponad 67 proc. mieszkańców Gminy Kolbudy (średnia krajowa w tym samym dniu wynosiła 63,5 proc.).

Przypominamy również, że nadal istnieje możliwość skorzystania z innych form realizacji obowiązku, jakim jest udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.

Samospis internetowy

SPISZ SIĘ PRZEZ INTERNET

Do realizacji prac spisowych GUS zatrudnił 16 tys. rachmistrzów – pomogą oni spisać się respondentom, którzy nie spisali się dotychczas samodzielnie poprzez formularz internetowy lub telefonicznie na infolinii spisowej.

Infolinia, telefon, wizyta rachmistrza w domu

Spisu dokonać możemy samemu dzwoniąc na Infolinię 22 279 99 99.

Możemy spodziewać się też telefonu od rachmistrza, który dzwoni z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.

Jeśli już zrealizowałeś obowiązek spisowy przez Internet albo poprzez infolinię spisową, nikt z GUS nie będzie dzwonić do Ciebie w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Rachmistrzowie mogą dokonywać spisów w terenie. Osoby, które nie dokonały samospisu internetowego lub nie dopełniły tego obowiązku telefonicznie mogą spodziewać się wizyty rachmistrza w domu.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza

Osoby, które chciałyby sprawdzić tożsamość rachmistrza mogą to zrobić za pośrednictwem internetu https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/ lub dzwoniąc na nasz gminny numer biura spisowego 690 348 668.

Osoby, które nie mają dostępu do komputera, a chciałyby dokonać samospisu mogą skorzystać ze specjalnego stanowiska przygotowanego w Urzędzie Gminy Kolbudy, które znajduje się w holu przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kolbudach. Przed przybyciem należy jednak umówić termin wizyty dzwoniąc na numer 690 348 668.

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.