W Kowalach w ciągu ulicy Zeusa powstaną dwa nowoczesne, bezpieczne przejścia dla pieszych. Jedno wybudowane zostanie na wysokości Osiedla Cytrusowego, drugie w pobliżu skrzyżowania z ul. Dionizosa. Obie inwestycje otrzymają dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączny koszt dofinansowania wyniesie ponad 138 tysięcy złotych.

W ramach obu dofinansowanych inwestycji, których realizacja planowana jest w drugim kwartale przyszłego roku powstaną wyniesione przejścia dla pieszych o nawierzchni z kostki betonowej. Jednak nowe „zebry” to nie wszystko. W obu lokalizacjach zamontowany zostanie System Oświetleniowy Bezpieczne Pasy. To nowoczesny sposób informowania kierujących, że w pobliżu przejścia znajduje się pieszy.

- Pieszy przed wejściem na pasy naciska przycisk i uruchamia błyskowe lapy ostrzegawcze w żółtym kolorze, które są widoczne z dużej odległości – wyjaśnia Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów. - Dodatkowo zwiększa się natężenie oświetlenia ulicznego po obu stronach jezdni. Takie rozwiązanie sprawia, że pieszy staje się bardziej widoczny dla nadjeżdżających kierowców, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza po zmroku w deszczowe dni, kiedy widoczność jest mocno ograniczona.  

Rozwiązanie takie zostanie zastosowane na obu modernizowanych przejściach w ciągu ulicy Zeusa. Wyniesienie jezdni na odcinku o długości 4 i szerokości siedmiu metrów spowolni ruch pojazdów, a nowoczesne doświetlenie poprawi widoczność na przejściu.

W zakresie obu projektów ujęto również wykonanie kanalizacji deszczowej, która odprowadzi wody opadowe z bezpośredniej okolicy przejścia.

Jak podkreślono we wniosku o dofinansowanie, który został pozytywnie rozpatrzony przez Wojewodę Pomorskiego, ul. Zeusa w Kowalach przebiega przez teren ścisłej zabudowy wielorodzinnej. To jedna z głównych arterii tranzytowych na terenie miejscowości Kowale, która łączy się bezpośrednio z DW 221 oraz przejmuje ruch z miejscowości Borkowo (gm. Pruszcz Gdański). Przejście na drugą stronę przez tak intensywnie uczęszczaną drogę stanowi nie lada wyzwanie dla pieszych, którzy usiłują dojść do gminnych placówek oświatowych, terenów rekreacyjnych czy kościoła. Nowe przejścia na pewno przyczynią się więc do poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie.

Przebudową objęte zostaną przejścia przy Osiedlu Cytrusowym oraz w pobliżu skrzyżowania z ul. Dionizosa. Rządowa dotacja dla każdej z inwestycji wynosi 80 procent kosztów zadania.