Do jakiej temperatury musimy podgrzać kawałek drewna, aby go rozpalić? Jaką temperaturę osiąga CO2 wydobywający się z gaśnicy śniegowej? Co nazywamy pirometrem? W jakie urządzenia wyposażony jest samochód gaśniczy GBA 2,5/16 typu 005? Na te i wiele innych, nie mniej szczegółowych, pytań odpowiedzieć musieli uczestnicy gminnego etapu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, który zorganizowano w remizie OSP w Kolbudach.

Testy pisano w trzech kategoriach wiekowych (klasy I-IV, V-VIII i szkoły ponadpodstawowe. Nad prawidłowym przebiegiem sprawdzianu czuwali nasi strażacy ochotnicy.

Mimo sporej skali trudności konkursu uczniowie szybko poradzili sobie z pytaniami testu. Wszyscy oddali wypełnione formularze jeszcze przed upływem czasu i z niecierpliwością oraz nadzieją oczekiwali na wyniki sprawdzianu pożarniczej wiedzy.

Najlepiej w grupie najmłodszych uczestników konkursu poradzili sobie (kolejno): Hubert Rybacki, Olaf Skonieczny i Natalia Falk.

W grupie starszej najwięcej prawidłowych odpowiedzi udzielili: Paweł Kuchnowski, Oliwier Okrasiński i Lidia Fijał. W tej kategorii w celu wyłonienia "wicemistrza" konieczna była dogrywka. Warto odnotować, że całe podium opanowali w tej klasie uczniowie ZKiW w Bielkówku.

W kategorii szkół ponadpodstawowych najwięcej punktów uzyskali: Jakub Zahnd i Kacper Dzięcioł.

Zwycięzcy każdej z trzech grup reprezentować będą naszą gminę na turnieju szczebla powiatowego.

Nagrody uczestnikom konkursu wręczyli wójt Andrzej Chruścicki i jego zastępczyni Anita Richert-Kaźmierska.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Jesteśmy pod wrażeniem ogromu wiedzy jaką przyswoić musieli uczestnicy konkursu. Trzymamy kciuki za uczniów, którzy wezmą udział w kolejnym etapie pożarniczej rywalizacji.

Podziękowania należą się również nauczycielom gminnych szkół, którzy przygotowywali młodzież do konkursu oraz naszym strażakom. Druhowie swoimi ratowniczymi działaniami sprawiają, że uczniowie chętnie chcą zgłębiać wiedzę z zakresu pożarnictwa. Niektórzy z uczestników konkursu już dziś działają w drużynach młodzieżowych OSP i marzą o tym, aby w przyszłości zostać strażakiem.

My, jako mieszkańcy możemy się cieszyć, że rosną młode kardy ratowników OSP, którzy każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem naszym i naszego mienia.