Poznaliśmy laureatki trzeciej edycji gminnego konkursu „Zwyczajny dzień niezwyczajnej kobiety”. Komisja konkursowa, powołana przez Wójta Gminy Kolbudy, zdecydowała o nagrodzeniu czterech Pań. Celem przedsięwzięcia – już kolejny rok z rzędu – jest poznanie niezwykłych mieszkanek gminy, które nie stronią od aktywności na rzecz lokalnej społeczności, mają wyjątkowe pasje i chętnie służą pomocą osobom wymagającym wsparcia oraz takie, które mimo przeciwności losu potrafią z powodzeniem realizować swoje zawodowe marzenia.

Przez kilka dni mieszkańcy gminy mogli zgłaszać swoje kandydatki do konkursu „Zwyczajny dzień niezwyczajnej kobiety”.

- Gratuluję wszystkim laureatkom naszego konkursu i jestem szczęśliwy, że w naszej gminie żyje tak wiele wspaniałych Pań, które mają wyjątkowe pasje, energię i entuzjazm, którymi chcą się dzielić z lokalną społecznością – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Mieszkańcy dostrzegają i doceniają ich działalność. Z ogromną satysfakcją uhonoruję więc nasze niezwyczajne Panie.

W gronie laureatek znalazły się trzy mieszkanki Pręgowa. Każda z nich doskonale znana jest mieszkańcom świętującego w tym roku swoje 700-lecie sołectwa. Co ciekawe każda z nagrodzonych kobiet związana jest z oświatą i sztuką, która stanowi niezwykle ważną część ich życia. Od lat poświęcają też swój prywatny czas, aby integrować, aktywizować i wspierać lokalne talenty. Mowa o Paniach Małgorzacie Gołąb-Buśko, Elżbiecie Marii Laskowskiej oraz Barbarze Sołczyk. Muzyka, literatura, sztuka ludowa i poezja – to obszary, w których czują się doskonale i świat, do którego skutecznie zapraszają lokalną społeczność.

Pani Katarzyna Tissler - czwarta z laureatek - jest mieszkanką Bielkówka. Z pasją i energią realizuje swoje plany, a umiarkowana niepełnosprawność nie przeszkadza jej spełniać się zawodowo w trudnej branży stoczniowej, jeździć motocyklem i wspierać osoby potrzebujące pomocy.

- Każda z nagrodzonych Pań dokonuje rzeczy, które motywują do działania – mówi zastępczyni wójta Anita Richert-Kaźmierska, przewodnicząca kapituły konkursowej. – Dzielą się swoimi ponadprzeciętnymi umiejętnościami, ale także są odkrywcami lokalnych talentów. Tworzą mieszkańcom przestrzeń do rozwijania pasji, zachęcają do podejmowania wyzwań i czerpania radości z tego co nas otacza. Pokazują też, że odpowiednie nastawienie pomaga pokonywać przeszkody i realizować najbardziej ambitne plany.

W tym roku Wójt Gminy Kolbudy Andrzej Chruścicki przyznał również wyróżnienia specjalne dwóm Paniom: Dorocie Repeć oraz Agnieszce Michalskiej. Pani Dorota Repeć integruje lokalną społeczność od 2015 roku jako sołtys Lublewa Gdańskiego. Inicjuje wiele wydarzeń i odpowiada za ich realizację. Działa w OSP Lublewo Gdańskie, jest wolontariuszką CARITAS Archidiecezji Gdańskiej. Od lutego 2022 roku bardzo mocno włączyła się w pomoc uchodźcom z Ukrainy przebywającym na terenie Gminy Kolbudy.

Agnieszka Michalska od 2018 roku jest Pełnomocnikiem Wójta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii. Aktywnie działa na rzecz osób wymagających wsparcia, szczególnie dzieci. Powołała do życia i czuwa nad funkcjonowaniem na terenie Gminy Kolbudy dwóch klubów dla dzieci i młodzieży – „Mrowisko”. W klubach tych, podopieczni mogą liczyć na pomoc w odrabianiu lekcji, twórczo spędzać czas w towarzystwie rówieśników, a wspierani szczerą rozmową z doświadczoną kadrą mogą w istotny sposób uzyskać  pomóc w rozwiązywaniu swoich problemówAgnieszka wraz ze swoim psem Dalią, jako wolontariusz - ratownik wodny, czuwają nad bezpieczeństwem osób odpoczywających nad Zatoką Gdańską, a w razie potrzeby wskakują do wody, ratując ludzkie życie i zdrowie.

- Zarówno Pani Dorota Repeć, jak i Pani Agnieszka Michalska to z pewnością niezwyczajne kobiety, działające na rzecz naszej społeczności lokalnej – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Doceniam ich ponadprzeciętne zaangażowanie i bardzo za nie dziękuję. Jestem dumny, że gmina Kolbudy może poszczycić się tak wyjątkowymi mieszkankami!

Uroczyste uhonorowanie laureatek konkursu „Zwyczajny dzień niezwyczajnej kobiety” nastąpi w niedzielę 12 marca o godzinie 18.00 w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy, tuż przed spektaklem „W teatrze”, który na naszej scenie zaprezentuje grupa „Teatr w garderobie” z Przywidza.

 

 

Małgorzata Gołąb-Buśko

Jest niezwykłą kobietą, mieszkanką Pręgowa. Jej każdy dzień jest wyjątkowy. To kreatywna nauczycielka muzyki, bibliotekarka i organistka. Największą jej miłością – oprócz pięcioosobowej rodziny – jest muzyka.

Charytatywnie prowadzi dwie grupy muzyczne. Jest to dziecięca Scholka, która śpiewem uatrakcyjnia msze święte dla dzieci w kościele pw. Bożego Ciała w Pręgowie oraz zespół dorosłych śpiewaków występujących w chórze Gospel Roch&Soul.

Pani Małgorzata zaraża wszystkich swoją energią i dobrym humorem. Jest pracowita, spontaniczna, pomysłowa, otwarta na ludzi. Dla każdego znajdzie czas. Ma intuicję do wyławiania talentów muzycznych wśród dzieci i młodzieży, kierując ich m.in. do udziału w konkursach na różnych szczeblach. Rozwija muzycznie każde środowisko, w którym się znajdzie. To kobieta, która wyróżnia się w społeczności gminy Kolbudy i z pewnością może być inspiracją dla każdego jako niezwyczajna kobieta.

Elżbieta Maria Laskowska

Pani Elżbieta z zawodu jest nauczycielką. Od lat mieszka w Pręgowie. W trakcie pracy zawodowej zajmowała się animacją kultury. Pracując w Szkole Podstawowej w Kolbudach prowadziła dwa dziecięce zespoły taneczne, zachęcała do tworzenia prac rękodzielniczych uczniów szkoły uczęszczających na świetlicę, promowała regionalizm. Obecnie, już na emeryturze, dalej maluje obrazy, wyplata makramę, haftuje, mereżkuje, a przede wszystkim para się poezją.

Za całokształt działalności pedagogicznej, kulturalnej i twórczej została odznaczona nagrodą: „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” oraz „Zasłużony Działacz Kultury”. Otrzymała też „Złotą Nominację 6 tysięcy Najwybitniejszych Twórców Sztuki Ludowej Świata i tym samym znalazła się w „Światowej Encyklopedii Twórców Sztuki Ludowej” wydanej przez American Biographical Institute.

Pani Elżbieta wydała 5 samodzielnych zbiorków poetyckich: „Misteria powrotów” (1993), „Miłość zawsze” (2005), „Miłość – tyle pytań” (2008), „Miłość-blaski i cienie” (2021), „Wolno mi Ciebie szukać Panie” (2022). Drukowała też wiersze w czasopismach i almanachach. W swojej poezji swój zachwyt nad codziennością przełożyła na piękne słowa.

Katarzyna Tissler

Jest mieszkanką gminy Kolbudy od trzech lat. Ma 33 lata i - w wyniku poważnego wypadku komunikacyjnego, któremu uległa kilka lat temu - jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Mimo przeciwności stara się żyć aktywnie. Regularnie ćwiczy i stara się prowadzić zdrowy tryb życia.

Ukończyła Politechnikę Gdańską na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. Pracuje w wyuczonym zawodzie jako projektant konstrukcji stalowych na statkach. Bardzo lubi swoją pracę, która daje jej wiele satysfakcji i pozwala realizować się zawodowo, mimo przeciwności losu.

Pasją Katarzyny Tissler są motocykle. Od wielu lat sama jeździ i jak przyznaje bardzo interesuje ją ta tematyka. Należy do Stowarzyszenia dla motocyklistek „MotoLejdis”, które działa charytatywnie na rzecz ratowników medycznych oraz domów dziecka. Motocykle nie są jednak jej jedyną pasją. Lubi również śpiewać. Uczęszcza na zajęcia wokalne.

Na co dzień jest szczęśliwą żoną i mamą półtorarocznego Piotrusia, któremu – jak mówi – z przyjemnością pokazuje piękne rejony naszej gminy.

Barbara Sołczyk

Pani Barbara była nauczycielką języka polskiego i bibliotekarką w Szkole Podstawowej w Pręgowie.

Od 32 lat prowadzi filię biblioteki publicznej w Pręgowie. Integruje społeczność lokalną wokół swojej małej biblioteki poprzez organizowanie wystaw miejscowych twórców i spotkań z pisarzami. W ubiegłym roku przygotowała wystawę obrazów, ozdób choinkowych, kwiatów, szydełkowych zabawek i biżuterii wykonanych przez mieszkańców naszej gminy. Zachęca regionalnych pisarzy do wydawania skrywanych w szufladzie tekstów literackich. Często jest pierwszą czytelniczką i recenzentką tych dzieł. Kilka lat temu aktywnie włączyła się w ruch mieszkańców walczących o to, aby nie likwidowano biblioteki w Pręgowie.

Sama jest autorką szydełkowych cudów. W ostatnim gminnym konkursie świątecznym zdobyła wyróżnienie za ozdobę choinkową.

Pani Basia lubi słuchać ludzi i dzielić się z nimi życiowym doświadczeniem.

Prywatnie jest mamą dwóch córek – jedna z nich mieszka w Szwecji, co mobilizuje ją do nauki języków angielskiego i szwedzkiego.

Dorota Repeć

Integruje lokalną społeczność od 2015 roku jako sołtys Lublewa Gdańskiego. Inicjuje wiele wydarzeń i odpowiada za ich realizację. Działa w OSP Lublewo Gdańskie, jest wolontariuszką CARITAS Archidiecezji Gdańskiej. Od lutego 2022 roku bardzo mocno włączyła się w pomoc uchodźcom z Ukrainy przebywającym na terenie Gminy Kolbudy.

Agnieszka Michalska

Doskonale łączy prace zawodową, z rolą matki  i społecznika. Matka dwóch studiujących już synów, a oprócz tego członek rady sołeckiej w Kolbudach i ochotniczy ratownik wodny. Agnieszka wraz ze swoim psem Dalią, jako wolontariusz - ratownik wodny, czuwają nad bezpieczeństwem odpoczywających nad Zatoką Gdańską osób, a w razie potrzeby wskakują do wody, ratując ludzkie życie i zdrowie.

Ponad rok temu Agnieszka zrealizowała swoje marzenie. Jako Pełnomocnik Wójta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, powołała do życia i czuwa nad funkcjonowaniem, na terenie Gminy Kolbudy, dwóch klubów dla dzieci i młodzieży – „Mrowisko”. W klubach tych, podopieczni mogą liczyć na pomoc w odrabianiu lekcji, twórczo spędzać czas w towarzystwie rówieśników, a wspierani szczerą rozmowa z doświadczoną kadrą mogą w istotny sposób uzyskać  pomóc w rozwiązywaniu swoich problemów.

Agnieszka zadbała również, aby w ww. klubach, dzieci mogły zawsze liczyć na ciepły posiłek. Przy całym ogromie pracy, który poświęca dla dobra innych; pacjentów, rodziny, przyjaciół, wczasowiczów, dzieci i młodzieży w klubach, Agnieszka pozostaje osobą pogodną i skromną.