Co wspólnego mają archiwalne fotografie z łazienkowymi kafelkami? Teoretycznie nic. Chyba, że trafią w ręce Danuty Blok - Perkowskiej, która stare ceramiczne płytki zamienia w prawdziwe dzieła sztuki. Każda fotografia jest ręcznie nanoszona na kafelki, które stanowić mogą wspaniałą ozdobę i oryginalny upominek. Większość prac przygotowanych przez Panią Danutę przedstawia historyczne zdjęcia wykonane w Kolbudach i innych sołectwach Gminy.

Nie mniej imponująco prezentują się grafiki Zdzisława Kaczmarka, który stare ilustracje prezentujące często nieistniejące już budynki przenosi ołówkiem na kartkę papieru. Prace, w które artysta wkłada wiele serca, to nie tylko odwzorowanie istniejących fotografii. Część rycin tworzonych kreską artysty, to wizja autora oparta na relacjach osób, które dzielą się wspomnieniami o obiektach, które już wiele lat temu zniknęły z krajobrazu gminy Kolbudy. Na rysunkach Pana Zdzisława zobaczyć możemy m.in. budynek tzw. starej szkoły w Kolbudach czy parowóz stojący na stacji kolejowej w Kolbudach. W kolekcji artysty znajdują się również kolorowe obrazy prezentujące zabytkowe kościoły i inną architekturę dawnych Kolbud oraz okolicznych sołectw.

Prace Danuty Blok - Perkowskiej i Zdzisława Kaczmarka będziemy mogli podziwiać już 11 listopada br. podczas wystawy, która towarzyszyć będzie gminnym obchodom 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości (o szczegółach tego wydarzenia poinformujemy niebawem).

Na wystawie zobaczymy także obrazy namalowane przez Reginę Kłosińską i Elżbietę Marię Laskowską.

Wspaniale prezentują się również modele okrętów, które powstają w piwnicy pana Jerzego Molendy z Kolbud. Tysiące elementów wymagających nieprawdopodobnej precyzji i anielskiej wręcz cierpliwości składają się na prawdziwe dzieła sztuki. Niektóre z okazałych żaglowców wymagały nawet dwóch lat pracy. Dziś dumnie prezentują się w salonie i są podziwiane przez gości domów Państwa Molenda.

Lokalni artyści, którzy 11 listopada zaprezentują nam swoje prace, wspólnie uczestniczą w projekcie „Rękodzieło z historią Gminy Kolbudy w tle”. Inicjatywa seniorów z naszej gminy została dofinansowana zewnętrznymi środkami pozyskanymi za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Trzy Krajobrazy”. Celem przedsięwzięcia jest aktywizacja społeczna i promocja lokalnych artystów seniorów.

Projekt ma także służyć integracji seniorów. Przed kilkoma dniami mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu artystów realizujących wspólne przedsięwzięcie. Z bliska mogliśmy przyjrzeć się powstawaniu części prac, dla których wspólnym mianownikiem często jest historia naszej Małej Ojczyzny. Nasi mieszkańcy, którzy od wielu lat związani są z Gminą Kolbudy mają naprawdę wiele wspólnych i ciekawych tematów. Inspirację do dyskusji o bliższej i dalszej historii Kolbud i okolic stanowią właśnie wychodzące spod ich rąk prace. Jesteśmy przekonani, że rysunki, grafiki i inne dzieła naszych seniorów zrobią wrażenie zarówno na starszych, jak i młodszych mieszkańcach naszej gminy.

Jak już wcześniej informowaliśmy w projekcie udział biorą również seniorzy z Kolbud i sołectwa Kowale, którzy pod okiem Urszuli Góralskiej z igłą i szydełkiem pracują nad wyjątkowymi kotylionami i okolicznościowym obrazem „100 lat Niepodległości”, który powstaje w technice haftu krzyżykowego.