Gmina Kolbudy otrzymała dotacje na utrzymanie Klubów „Senior+” w Kolbudach i Kowalach. Na obie placówki nasz samorząd pozyskał w sumie 48 000 złotych dofinansowania. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło właśnie wyniki konkursu.

W województwie pomorskim dotację w ramach modułu II otrzymały w sumie 22 placówki, w tym dwie z Gminy Kolbudy. To bez wątpienia dobra wiadomość dla starszych mieszkańców, którzy chętnie korzystają z oferty Klubów.

Pierwsza z placówek utworzona została w Kolbudach w październiku 2018 roku. Obecnie z oferty Klubu regularnie korzysta 38 seniorów. W Kowalach miejsce, w którym seniorzy mogą rozwijać swoje pasje i integrować się z rówieśnikami powstało rok później. W tej chwili w warsztatach i zajęciach bierze tam udział 26 starszych mieszkańców.

Przyznane środki przeznaczone są na funkcjonowanie Klubów „Senior+”, co umożliwia realizację bogatej oferty. Mieszkańcy, którzy zakończyli już swą aktywność zawodową uczestniczą m.in. w zajęciach tanecznych, muzycznych, sportowych, wykładach prawniczych, historycznych czy pogadankach z zakresu aktywizacji i wsparcia osób starszych. Mogą też liczyć na wsparcie psychologiczne. Uczestnicy mają możliwość przebywania w grupie rówieśniczej, z profesjonalną kadrą i w komfortowych warunkach.

Przyznana w ramach Programu dotacja stanowi 40 procent kosztów funkcjonowania placówek. Pozostałą część pokrywa samorząd ze swojego budżetu.

- To na pewno dobra wiadomość dla naszych klubowiczów, którzy stanowią już zintegrowaną grupę i chętnie spędzają wspólnie czas – mówi wójt Andrzej Chruścicki. - Wielokrotnie miałem okazję bywać na spotkaniach organizowanych przez Kluby „Senior+” i jestem pod wielkim wrażeniem. Starsi mieszkańcy potrafią się doskonale bawić i chętnie angażują się we wszystkie projekty. Realizują swoje pasje i zdobywają nowe umiejętności. Jako samorząd możemy być chyba dumni, że na naszym terenie funkcjonują aż dwie tego typu placówki.

W obu Klubach na terenie Gminy Kolbudy znajdują się miejsca wydzielone do zajęć z aktywności ruchowej oraz klubowej. Pomieszczenia wyposażono w drabinki do gimnastyki, materace do ćwiczeń, biblioteczkę, a także sprzęt audio RTV. W budynkach powstały też wyposażone w niezbędny sprzęt zaplecza kuchenne oraz wydzielone miejsca pełniące funkcję szatni. Do dyspozycji użytkowników są łazienki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Zajęcia w Kolbudach przy ulicy Polnej 55 odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach 9.00-13.00 – przypomina Anita Richert-Kaźmierska, pełnomocnik Wójta ds. Seniorów. – Seniorzy z Kowal spotykają się natomiast w budynku przy ul. Glazurowej 1 w poniedziałki i środy, również w godzinach 9.00-13.00.