Mieszkańcy powiatu gdańskiego w wieku 65+ będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Samorząd województwa pomorskiego, który finansuje przedsięwzięcie, podpisał już z powiatami stosowne porozumienia. Szacowany koszt programu to 706 tys. zł.

W związku z wysoką zapadalnością na chorobę pneumokokową wśród seniorów, samorząd województwa pomorskiego, we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, podjął decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka. Jest to pierwszy partnerski program polityki zdrowotnej realizowany na tak szeroką skalę wspólnie z powiatami z województwa pomorskiego.

W 2018 r. wprowadzono pilotażowy program, w ramach którego udało się zaszczepić 2102 osoby z 2226 planowanych seniorów z 11 powiatów. Ta liczba wzrosła w 2019 r., kiedy to zaszczepiono 2153 osób z 2220 zaplanowanych.

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich wywołana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast zapalenie płuc jest postacią infekcji o cechach pośrednich.

Szczegóły programu: https://pomorskie.eu/bezplatne-szczepionki-przeciwko-pneumokokom-dla-osob-powyzej-65-lat/

Zapisy na szczepienie dla mieszkańców powiatu gdańskiego:

Pszczółki, ul. Sportowa 16, tel. 58/682 91 55

Przywidz, ul. Cisowa 4, tel. 58/ 682 51 15

Suchy Dąb, ul. Gdańska 32, tel. 58/ 682 86 16