Jolanta Lipińska, koordynatorka naszych klubów „Senior+” w Kolbudach i Kowalach została laureatką prestiżowej nagrody Srebrne Drzewko przyznawanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne i nowatorskie osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej. Charakterystyczną statuetkę, w imieniu Marszałka wręczył wójt Andrzej Chruścicki.

Wyróżnienie, które władze województwa pomorskiego przyznały Jolancie Lipińskiej jest jedną z najwyższych w regionie form uznania dla pracowników socjalnych. O jego randze świadczy choćby fakt, że uroczyste gale wręczenia statuetek organizowano zawsze w wyjątkowych miejscach, m.in. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a na widowni zasiadało wiele znanych i cenionych osób wytyczających kierunek rozwoju form pomocy i aktywizacji społeczno-zawodowej.

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości wręczenia nagrody nadano inną formułę. Nasza laureatka odebrała „Srebrne Drzewko” z rąk wójta Andrzeja Chruścickiego, który wnioskował o jej wyróżnienie m.in. za aktywną współpracę z naszymi seniorami. Uroczystość zorganizowano w Urzędzie Gminy Kolbudy, a świadkami wydarzenia byli m.in. członkowie naszych klubów Senior+. Gala rangi wojewódzkiej została zorganizowana 20 listopada br. „on-line”, a świadkiem tego wydarzenia był m.in. Adam Bodnar - rzecznik praw obywatelskich.

- Pani Jolanta od wielu lat z wielką empatią i pasją działa w obszarze pomocy społecznej i integracji – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Szczególnie należy tu podkreślić jej aktywność w pracy z seniorami. Niejednokrotnie miałem okazję obserwować jak wiele serca wkłada w swoje działania i ile energii poświęca osobom starszym. Z prestiżowego wyróżnienia cieszą się dziś wszyscy współpracownicy laureatki, a przede wszystkim jej podopieczni. Seniorzy dzięki usposobieniu i kreatywności Jolanty Lipińskiej chętnie wychodzą z domu i radośnie oraz twórczo spędzają czas w gronie znajomych i przyjaciół ze swojej grupy wiekowej. Szczera radość członków klubów „Senior+” na wiadomość o przyznaniu „Srebrnego Drzewka” najlepiej dowodzi, że Pani Jolanta w pełni zasłużyła na to wyróżnienie.

Ciepłych słów laureatce, która na co dzień związana jest z Gdańską Fundacją „I Ty Możesz Wszystko” nie szczędzi też Anita Richert-Kaźmierska, pełnomocnik Wójta Gminy Kolbudy ds. Seniorów.

- Pani Jolanta od wielu lat zaangażowana jest w pracę na rzecz osób niepełnosprawnych, samotnych, wymagających wsparcia oraz seniorów – mówi Anita Richert-Kaźmierska. – Ma ogromne doświadczenie i wkłada serce w każde zadanie. To dla mnie wielka przyjemność móc z nią współpracować w Gminie Kolbudy na rzecz naszych mieszkańców. Z pewnością zasłużyła na tę nagrodę. Serdecznie jej gratuluję. Gratulacje dla Jolanty Lipińskiej płynęły również od naszych seniorów.

Słowa podziękowań i wdzięczności przekazał w formie limeryków Marek Lenartowski, jeden z najaktywniejszych i również nagradzanych przez Marszałka, uczestnik klubu „Senior+” w Kolbudach.

Laureatka, podczas uroczystości w Urzędzie Gminy Kolbudy nie kryła wzruszenia. Przyznała, że choć od wielu lat pracuje w Gdańsku, to nasza gmina zaczyna odgrywać w jej życiu coraz większą rolę.

 - Pomoc społeczna to cale moje życie – mówiła po odebraniu nagrody Jolanta Lipińska. – Droga, która się przede mną otworzyła to drugi człowiek, to idea pomagania i sprawianie radości. Bycia z nim w każdej chwili. Odnalazłam siebie w tej drodze. Zbudowałam organizację pozarządową. Pomoc społeczna to ciężki kawałek chleba. Trzeba szukać rozwiązań adekwatnych do sytuacji, czego dowodem jest ten trudny dla nas wszystkich rok. Zmienia się też człowiek, jego oczekiwania. Zmienia się świat. To powoduje, że potrzebne są nowe rozwiązania. O tym mówi ta nagroda. To wyróżnienie jest czymś niezwykłym. Wysyła mi komunikat, że wszystko co robię ze swoimi współpracownikami ma sens. Każdy uśmiech seniora czy osoby niepełnosprawnej wymagającej wsparcia sprawia, że człowiek dostaje wiatr w żagle i powoduje, że ta praca ciągle mnie kręci.

Jolanta Lipińska kilkukrotnie podkreśliła znakomitą współpracę z Anitą Richert-Kaźmierską, pełnomocnik Wójta ds. Seniorów oraz jej fachowość, życzliwość i profesjonalizm. Nagrodzona mówiła również wiele o twórczych i ambitnych seniorach z Gminy Kolbudy, którzy w jej ocenie stanowią grupę wyjątkową.

Na zakończenie seniorzy podziękowali również wójtowi Andrzejowi Chruścickiemu za szereg inicjatyw dedykowanych starszym mieszkańcom.