W Starej Wozowni Centrum Hevelianum w Gdańsku wykonano kolejny krok w kierunku powrotu Gminy Kolbudy na kolejową mapę Polski. 
W uroczystym podpisaniu umowy na wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla projektu Pomorska Kolej Metropolitalna SA Południe uczestniczył wójt Andrzej Chruścicki. Przypomnijmy, że nowa nitka popularnej PKM-ki ma zostać poprowadzona od przystanku SKM Gdańsk Śródmieście do południowych dzielnic Gdańska i połączona z nieczynną obecnie linią kolejową 229, która przebiega przez Gminę Kolbudy.
 
- Każde spotkanie poświęcone temu projektowi i każda podpisana umowa utwierdzają mnie w przekonaniu, że reaktywacja kolei w Gminie Kolbudy powoli staje się faktem – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Przez wiele lat o powrocie pociągów na linię 229 mówiono w dużej mierze z sentymentu i z uwagi na walory krajobrazowe jakie podziwiać możemy wzdłuż tej trasy. Dziś rozbudowę linii PKM rozpatrujemy również w kategoriach recepty na zakorkowaną drogę wojewódzką. Dla rozwijającej się dynamicznie gminy, a taką jest Gmina Kolbudy, szukanie nowych rozwiązań komunikacyjnych stanowi dziś priorytet, co zresztą zostało szczegółowo opisane w przyjętej niedawno Strategii rozwoju Gminy Kolbudy na lata 2021-2030.
 
Dokumentację (STEŚ) dla projektu PKM Południe przygotuje firma TPF Sp. z o.o. z Warszawy, która wygrała ogłoszony przez PKM SA przetarg. Dokumentacja kosztować będzie 4,45 mln zł i jest konieczna ‪m.in‬. do potwierdzenia możliwości realizacji tego projektu, wskazania niezbędnej rezerwy terenowej oraz optymalnego etapowania całej inwestycji. STEŚ ma być gotowe we wrześniu 2023 r., co pozwoli na ubieganie się o dofinansowanie tej inwestycji w kolejnej perspektywie unijnej.
 
Jak podkreślają przedstawiciele władz województwa po sukcesie linii PKM, która powstała w 2015 roku, dziś nie trzeba już nikogo przekonywać do sensowności budowy linii kolejowej w kierunku południowych dzielnic Gdańska i gmin ościennych. Decyzja o budowie PKM Południe będzie uzależniona przede wszystkim od możliwości zdobycia funduszy unijnych na jej sfinansowanie.
 
Jedna z koncepcji rozbudowy linii PKM zakłada poprowadzenie dodatkowej nitki przez Kowale i Jankowo Gdańskie w kierunku Goszyna, gdzie zostanie włączona w nieczynną i wymagającą gruntownej przebudowy linię 229.
 
W uroczystości podpisania umowy na wykonanie (STEŚ) wzięli udział Ryszard Świlski, senator RP, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz samorządowcy z gmin, które swoim zasięgiem obejmie projekt PKM Południe, a także Grzegorz Mocarski, prezes PKM S.A.