Aqua Centrum Kolbudy posiada „Zaświadczenie o przyjęciu do użytkowania obiektu bez zastrzeżeń”. Dokument z dnia 31 grudnia 2021 roku wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie Gdańskim. Zastrzeżenia i uwagi do wykonania niektórych elementów inwestycji zgłasza jednak sam inwestor, czyli spółka „Reknica”, który ma prawo oczekiwać od wykonawcy bezbłędnie zrealizowanego przedmiotu zamówienia. Szczegółowo opisane w protokole usterki są aktualnie usuwane.

Dokumentacja sporządzona przez komisję odbiorową liczy 150 stron. W opracowaniu skrupulatnie opisano każdą, nawet najdrobniejszą usterkę, co z uwzględnieniem największych detali udokumentowano na fotografiach zajmujących zdecydowaną większość protokołu.

- W dokumentacji usterki opisano na kilku stronach, pozostałą część stanowią zdjęcia elementów, które wymagają korekty – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Jest kilka poważniejszych uwag, z których znaczną część już usunięto, pozostałe usterki są na bieżąco eliminowane. Wiele wskazanych niedociągnięć to jednak detale i kosmetyka. Obowiązkiem inwestora jest oczekiwać obiektu wykonanego w najwyższym standardzie. Zarówno ja, jak i spółka „Reknica” na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Liczba stron protokołu nie jest niczym nadzwyczajnym, a świadczy wręcz o rzetelnej i skrupulatnej pracy komisji. Dodam, że dokument dotyczący szkoły metropolitalnej liczył około 500 stron. Zastanawia mnie jednak dlaczego wszystkie niedoróbki i błędy wyniknęły dopiero na etapie kończenia budowy. Tego typu usterki powinny być eliminowane na bieżąco. Od tego są inspektorzy nadzoru branżowego, którzy w mojej ocenie zawiedli. Czy osoby, które nadzorowały budowę nie widziały tych błędów wcześniej?

W zaświadczeniu wydanym 31 grudnia 2021 roku przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego czytamy m.in.:

 „…Budynek pływalni krytej z kotłownią gazową przy zespole kształcenia podstawowego i gimnazjalnego wraz z instalacjami: wodociągową, kanalizacji sanitarnej, centralnego ogrzewania, ciepła technologicznego, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, elektryczną i teletechniczną oraz niezbędną infrastrukturą techniczną: budową sieci kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, elektroenergetycznej, instalacji gazu, sieci kanalizacji deszczowej oraz elementami zagospodarowania terenu: stanowiskami postojowymi wraz z drogą dojazdową i chodnikami, inwestycja na dz. 723/1, 723/2 w miejscowości Kolbudy został przyjęty do użytkowania na podstawie kompletu dokumentów złożonych inwestorów. – (pisownia oryginalna)

Sprzeciwu ani uwag w sprawie uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu nie wniosła Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim. Stosowne zezwolenia, opinie i stanowiska – bez uwag - wydały również służby sanitarno-epidemiologiczne i Urząd Dozoru Technicznego.

Dokumenty wydane dla Aqua Centrum Kolbudy:

  • Protokoły i raporty z wykonania czynności dozoru technicznego dla kotłów i zbiorników ciśnieniowych – z dnia 3 grudnia 2021 roku
  • Protokół kontroli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszczu Gdańskim - z dnia 8 grudnia 2021 roku
  • Stanowisko w zakresie ochrony przeciwpożarowej w sprawie zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym – z dnia 30 grudnia 2021 roku
  • Zaświadczenie o przyjęciu do użytkowania obiektu bez zastrzeżeń – z dnia 31 grudnia 2021 roku

W protokole końcowym swoje uwagi dotyczące inwestycji zawarł inwestor, czyli spółka „Reknica”.

-  Protokół końcowy jest formą finalnego rozliczenia pomiędzy inwestorem, a wykonawcą – wyjaśnia Andrzej Bożyk, prezes spółki „Reknica”. - Każdy kto realizował jakąkolwiek inwestycję, jak np. budowa domu wie, że bezbłędne wykonanie tego typu przedsięwzięcia jest praktycznie niemożliwe. Zanim rozliczymy się z budowlańcami chcemy, aby wszystko było estetyczne, solidne, czyste a co najważniejsze bezpieczne dla użytkownika. Nie inaczej jest w przypadku Aqua Centrum Kolbudy. Wszystkim nam zależy, aby obiekt nie wzbudzał żadnych wątpliwości i obaw użytkowników. To sztandarowa gminna inwestycja, która musi być wykonana perfekcyjnie. Wspólnie z wykonawcą pracujemy nad tym, aby wszelkie wykazane przez spółkę i inspektorów usterki i niedoróbki wyeliminować. Jesteśmy też w stałym kontakcie z Urzędem Gminy Kolbudy.

Wójt Andrzej Chruścicki przyznaje, że mimo presji ze strony mieszkańców i zadawanych coraz częściej pytań o termin udostępnienia obiektu na pierwszym miejscu stawiać należy bezpieczeństwo.

- Nie ma wątpliwości, że wszelkie niedoróbki i wykazane zagrożenia dla użytkowników muszą być wyeliminowane – mówi Andrzej Chruścicki. – Osoby wysyłające swoje dzieci na lekcje pływania muszą mieć pewność, że obiekt jest bezpieczny dla ich pociech. Inwestor robi swoje, wykonawca również, a specjaliści posiadający niezbędną wiedzę i stosowne uprawnienia nadzorują ten proces. Mieszkańców proszę jeszcze o odrobinę cierpliwości. Zapewniam, że obiekt dostarczy wszystkim wiele frajdy i radości. Mam jednak świadomość, że są tacy, którym nie jest to na rękę. Osoby, które dopuściły do tego, że tak wiele usterek wypłynęło dopiero w finalnym etapie inwestycji powinny ponieść tego konsekwencje.  

Wykonawca dokłada starań, aby wykazane w protokole usterki zostały wyeliminowane. Od terminu ich usunięcia uzależniona jest data udostępnienia obiektu mieszkańcom.