W obecności Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, władz powiatowych i przedstawicieli Gminy Kolbudy dokonano symbolicznego otwarcia mostu na ulicy Przemysłowej w Kolbudach. 

W samo południe po wybudowanej od podstaw konstrukcji nad rzeką Radunią przejechały pierwsze auta. Z ulgą odetchnęli nie tylko kierowcy, ale również mieszkańcy ulicy Reknickiej, którą - na czas prowadzonych prac budowlanych - wytyczono objazd.

Inwestycja realizowana przez Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim była współfinansowana przez Gminę Kolbudy. Zadanie polegało na całkowitym wyburzeniu starej i budowie nowej konstrukcji obiektu. W trakcie prac budowlanych zaistniały nieprzewidziane okoliczności, które zmusiły inwestora do zmian projektowych, co wydłużyło realizację zadania.

- Na ten moment wszyscy czekaliśmy z utęsknieniem – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Zamknięcie mostu powodowało wiele utrudnień dla kierowców, mieszkańców, komunikacji publicznej, ale również zlokalizowanej w sąsiedztwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej czy gminnej spółki komunalnej. Nie było łatwo. Czas realizacji był dłuższy niż pierwotnie zakładano. Na szczęście udało się pokonać wszelkie trudności i dziś wszyscy możemy cieszyć się z nowego mostu. Przy okazji chciałbym serdecznie podziękować mieszkańcom ulic Reknickiej i Mostowej, którzy przez kilka miesięcy cierpliwie znosili duże natężenie ruchu przy swoich posesjach. Trudy objazdu odczuli również mieszkańcy Łapina.

Szerokość jezdni na zmodernizowanym, żelbetowym moście wynosi aktualnie 7 metrów, a jego długość 27 metrów. Powstał też chodnik o szerokości 2 metrów. Nośność mostu zwiększona została z 12 do 40 ton. Wraz z dojazdami przebudowa objęła ok. 125 m drogi.

Inwestycja mostowa otrzymała dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury. Inwestorem jest Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim. W kosztach przedsięwzięcia partycypuje Gmina Kolbudy.

Jednocześnie Urząd Gminy Kolbudy dementuje pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje, jakoby po zakończeniu inwestycji na ul. Przemysłowej miał się rozpocząć remont kolejnego mostu w Kolbudach, tym razem na drodze wojewódzkiej 221. Urząd Gminy Kolbudy nie posiada żadnych informacji, aby zarządca drogi – Zarząd Dróg Wojewódzkich – planował w najbliższym czasie realizację remontu wymagającego całkowitego zamknięcia któregokolwiek z mostów w ciągu DW 221.

 W zawiązku z otwarciem mostu na ulicy Przemysłowej w Kolbudach nastąpi zmiana w obsłudze linii komunikacji publicznej do Łapina.

Od poniedziałku 11 października PKS Gdańsk przywraca obsługę przez autobusy linii 854 i 856

Szczegóły: https://bit.ly/3uQaANW

Od czwartku 7 października Albatros rozpocznie realizację przewozów na linii 837 zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym od 1.06.2021 r. https://bit.ly/3lgll9c

Na linię Łapino-Pruszcz Gdański powrócą autobusy.