Ta inwestycja w sposób istotny wpłynęła na krajobraz centrum Pręgowa. Wąskie dotychczas skrzyżowanie zastąpiło przestronne, nowoczesne rondo z doświetlonymi przejściami dla pieszych. Wykonano też nowe chodniki wzdłuż kościoła oraz parking na kilkanaście pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowej szkoły. 

Uroczystego otwarcia nowego skrzyżowania o ruchu okrężnym dokonali wojewoda pomorski Dariusz Drelich, inwestor - starosta Powiatu Gdańskiego Marian Cichon, wójt Andrzej Chruścicki, a także radni powiatu oraz Gminy Kolbudy. Nasz samorząd partycypował w kosztach realizacji inwestycji. 

Wszyscy obecni podczas uroczystości zwracali uwagę na to w jak dużym stopniu inwestycja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, a także krajobraz wsi.

Starosta podkreślił, że Pręgowo wciąż się rozwija a osoby wątpiące dziś czy w sołectwie potrzebne jest tak duże rondo już za kilka lat przekonają się, że jest ono na miarę potrzeb.

Przebudowa skrzyżowania ulicy Świętego Rocha z ulicą Bukowskiego w Pręgowie otrzymała dofinansowanie w kwocie 2,4 miliona złotych. Środki pochodziły z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pozostałą część kosztów przedsięwzięcia wzięły na swoje barki Gmina Kolbudy i Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim. Finalny efekt współpracy inwestora, Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim z Gminą Kolbudy jest imponujący.

- To kolejne w ostatnim czasie, zrealizowane wspólnie ze Starostą, zadanie służące poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – Zmianie uległ także komfort jazdy. Stare skrzyżowanie z niewielką wysepką na środku stanowiło dotychczas wąskie gardło i utrudniało, bądź wręcz uniemożliwiało, przejazd większym pojazdom, w tym autobusom komunikacji publicznej. 

Gmina Kolbudy i Pręgowo, które w przyszłym roku świętować będzie swoje 700 urodziny cieszyć się dziś może z nowoczesnej, bezpiecznej drogi i towarzyszącej jej infrastruktury służącej pieszym uczestnikom ruchu. 

Nowe skrzyżowanie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowego kościoła i niedużej odległości od szkoły. Doświetlone przejścia dla pieszych z pewnością poprawią bezpieczeństwo zwłaszcza w porze jesiennej. Zadowolenia jednak nie kryją również zmotoryzowani mieszkańcy.

- Dotychczas wyjazd z ulicy Św. Rocha na drogę powiatową był wąski zarówno przy prawo, jak i lewoskręcie i trudno było się minąć z nadjeżdżającym z przeciwka autem – słyszymy od mieszkańców. – Dodatkowo wyjazd od strony Bielkówka, zwłaszcza w lewą stronę, w kierunku kościoła i cmentarza był stromy, a widoczność ograniczona. Problem ten dostrzec można było zwłaszcza zimą gdy na podjeździe zalegał śnieg. Teraz mamy nowoczesne, duże i bezpieczne rondo jak w mieście.

Powodem do radości dla mieszkańców jest jednak nie tylko nowe skrzyżowanie, ale także nowy parking za szkołą, przy której nie było dotąd zbyt wielu miejsc postojowych. 

Lokalna społeczność z niecierpliwością przygląda się także rozpoczętej już budowie chodnika łączącego Pręgowo z Kolbudami. Inwestycja ta realizowana jest również w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Pruszczu Gdańskim.